Sunt Dihel Tania Blanka, psihoterapeut și psiholog clinician acreditat de Colegiul Psihologilor din România.

Dintotdeauna mi-a plăcut să mă aflu printre oameni, să le aflu poveștile. Sunt o fire curioasă și iubesc psihologia. Am și o înclinație naturală spre cuvinte, spre felul în care ele pot da formă lumii noastre interioare. Îmi place să caut conexiuni, să fac legături între ceea ce trăim, ceea ce simțim și felul în care povestea noastră de viață modelează relațiile pe care le avem, alegerile și imaginea despre noi înșine. Așadar, alegerea de a deveni psihoterapeut mi s-a părut firească.

Sunt o persoană caldă, empatică, atentă la nuanțe, și în același timp, nu mă sfiesc să spun lucrurilor pe nume. În munca de la cabinet, există un fin echilibru între a asculta și a vorbi, căci fiecare își ocupă propriul spațiu pentru ca împreună să putem genera un „noi”, ca alianță terapeutică - atât de esențială pentru succesul terapeutic.

Despre formarea mea

Am ales Facultatea de Psihologie din Cluj-Napoca pentru că mi-am dorit să am acces la o formare cât mai bună în domeniul psihologiei. Mă bucur că am luat această decizie, care mi-a influențat mult parcursul vieții. Anii petrecuți în Cluj-Napoca m-au provocat intelectual și au sădit în mine cunoștințe, abilități și deschiderea de a privi omul în toată complexitatea sa. Asta cred că a fost posibil mai ales prin oamenii pe care i-am întâlnit: profesorii și supervizorii mei (cei care m-au format profesional) și colegii / prietenii mei (care m-au format prin proiectele pe care le-am desfășurat împreună în facultate). Pentru mine, acei ani sunt dovada că oamenii pe care îi întâlnești în viață contează enorm. M-au ajutat să-mi clarific valorile, viziunea și felul în care aleg să lucrez azi, în cabinet. Încă și acum, după atâția ani de la finalizarea studiilor, valorile și principiile pe care mi le-am însușit atunci mă influențează și mă inspiră în munca mea, zi de zi. Gândirea clinică, stilul terapeutic, disciplina și autenticitatea - toate mă ajută să pot fi alături de cel care îmi trece pragul cabinetului.

Pentru mine e important ca psihoterapia să îmbine știința cu o conexiune și prezență autentică. Formarea mea de bază este în psihoterapie cognitiv-comportamentală (CBT) dobândită la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, unde am absolvit atât facultatea, cât și masteratul în Psihologie Clinică și Psihoterapii Cognitive și Comportamentale (APCCR). În prezent, însă, lucrez mai degrabă dintr-o perspectivă integrativă. Privesc omul ca pe un întreg: minte, emoții și corp. Îmi place să folosesc elemente teoretice și practice din terapia prin acceptare și angajament (ACT), terapia dialectic-comportamentală (DBT), terapia schemelor cognitive (ST) și intervenții bazate pe mindfulness (MCBT). Mă formez continuu, participând la cursuri de formare profesională, grupuri de dezvoltare personală și de intervizare.

De ce echilibru pentru suflet?

Povestea e mai lungă, aici voi reda doar o parte. M-am întrebat ce caută oamenii cel mai des în viață. Poate primul răspuns care ne vine în minte este fericirea. Totuși, fericirea mi se pare ceva fluctuant, vine în valuri și deseori avem tendința să o minimalizăm (uneori nici nu reușim să o recunoaștem pe deplin înainte să treacă). În schimb, ideea de echilibru mi se pare mai realistă și apare mai des în mintea oamenilor. Cred că, în diverse forme, mulți dintre noi căutăm un echilibru în viața noastră. Chiar dacă nu cred că e posibil sa avem un echilibru în toate aspectele vieții deodată (cel puțin nu pentru mult timp), cred că sunt perioade în care putem să cultivăm mai mult anumite domenii ale vieții noastre. Și, privind înapoi, putem simți că ne-am trăit viața într-un mod care ne reprezintă, cu suficient sens, prezență și împăcare interioară.

De ce suflet? Asta are legătură cu felul în care eu aleg să îmi fac munca: cu implicare și dăruire, cu autenticitate. Pun suflet în ceea ce fac, iar psihoterapia reflectă foarte bine această parte din mine. Eu nu încetez să descopăr cât de frumoasă și vastă e psihologia, cât de complexă e personalitatea omului și cât de multă valoare poate să aducă psihoterapia în viața omului.

Despre psihoterapie

Din practica mea, am observat că ceea ce ne dezvoltă cu adevărat este să ne uităm în interiorul nostru cu curiozitate și blândețe, să ne întâlnim cu propriile dureri, să ajungem la răni și să le oferim îngrijirea de care au nevoie, să ne ascultăm nevoile, dorințele, fricile, să ne simțim emoțiile, să ne acceptăm pe noi înșine și să ne asumăm efortul de schimbare. Dacă dorim să ne cunoaștem și să trăim o viață mai împlinitoare, e necesar să depunem eforturi la fel ca și atunci când dorim, spre exemplu, să învățăm ceva nou.

Libertatea interioară nu ne este dată, ci este o construcție permanentă în acest ~ aici și acum ~ al vieții noastre. Un psihoterapeut sprijină schimbarea folosindu-se de diverse tehnici terapeutice, însă acestea dau roade doar atunci când persoana este pregătită să se scufunde în procesul terapeutic prin responsabilizare, angajare în munca cu sine și reflectare față de propria persoană.

Dacă simți că rezonezi cu abordarea mea și crezi că e timpul să faci o schimbare în viața ta, te invit să ne cunoaștem.